OkolíOrlické hory vyvstaly v důsledku působení horotvorných sil, které postupně vyzvedly horské kry - saxonské vrásnění vyvolalo zdvih jádra orlicko-kladské klenby. Uzký hřbet horského masivu se táhne v délce více než půl stovky kilometru od Olešnice v Orlických horách na severozápadě k Horním a Dolním Heřmanicím na jihovýchodě. Pohoří protínají hluboce zaříznutá údolí Divoké a Tiché Orlice. O krásné horské prostředí tedy v okolí není nouze a přímo si říkají o horské tůry a cyklovýlety.

Naše tipy na výlety (vzdálenosti od penzionu):

Vamberk - proslulý svou výrobou krajky, kterou můžete shlédnout v Muzeu krajky s expozicí o historii a současnosti krajkářské výroby. Dochoval se zde židovský hřbitov s 500 náhrobky barokního a klasicistního typu. Krásný výhled na Orlické hory je od chaty Na Vyhlídce. (15 km)

Potštejn - městečko vzniklé v podhradí gotického hradu, kde můžete navštívit jak zmíněný hrad tak i nově zrekonstruovaný barokní zámek s krásnou zahradou. Oblíbeným místem je westernové tábořiště Vochtánka v Anenském údolí. (20 km)

Kostelec nad Orlicí - kostelecký Nový zámek se řadí k nejhodnotnějším empirovým stavbám svého druhu u nás. Kolem reprezentačního sídla rodu Kinských se rozkládá rozsáhlý anglický park se vzácnými stromy. (17 km)

Velká Deštná - nejvyšší hora Orlických hor (23 km)

Doudleby nad Orlicí - nevelký, ale půvabný zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou pokrývající všechna vnější i vnitřní průčelí, je dílem italských renesančních umělců. K návštěvě také láká Muzeum přírodovědy a Rok na vsi v bývalé zámecké sýpce. Babiččin dvoreček.(16 km)

Častolovice - renesanční zámek s rodovou galerií českých panovníků je častým cílem návštěvníků destinace. V areálu zámku se nachází anglický park s jezírkem, obora s bílými daňky a mini zvěřinec, zahradní výstava a dětské hřiště.(15 km)

Dobruška - mezi dobrušské zajímavosti patří expozice k dějinám města a hrdelnímu právu, dále rodný domek F. L. Heka, který se proslavil Jiráskovým dílem F. L. Věk, a také stálá expozice „Židé v dějinách Dobrušky“.

Opočno - v zámku obklopeném přírodně krajinářským parkem jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.(20km)

Archeoskanzen Villa Nova - archeologické muzeum, které se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici, se nachází v malebné oblasti Orlických hor na cestě mezi Rychnovem nad Kněžnou a Deštným v Orlických horách.(6 km)

Rokytnice v Orlických horách - každoroční Anenská pouť, Sýpka – muzeum Orlických hor, Muzeum železnice s parní lokomotivou či nedaleká pevnost Hanička – to je jen několik důvodů, proč toto město v Orlických horách určitě navštívit. (24 km)

Deštné v Orlických horách - městečko ze severní strany orámované zalesněným hřebenem Orlických hor s Velkou Deštnou a Malou Deštnou. Nachází se zde Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel. Na hřebenu Šerlichu je v nadmořské výšce 1019 m s výhledem do Čech i Polska postavena Masarykova chata, kolem níž vede Jiráskova stezka a nedaleko je přírodní rezervace prales Bukačka.

Neratov - kostel zapsaný v seznamu kulturních památek. Jeho největší zajímavostíje skleněná střecha. (40km)

Rozhledna Skuhrov nad Bělou (3 km)

 

Tipy na lyžování

- Ski centrum Zdobnice (19 km)

- Deštné v Orlických horách (15 km)

- Říčky v Orlických horách (22 km)

>